Aktualności rok 2011

Styczeń – autorski udział w przygotowaniu spotkania Noworocznego w Świętokrzyskiej Federacji Agroturystyki turystyki Wiejskiej.

Marzec –  Prezes J. Maliszewski zaproszony na obrady podczas walnego zgromadzenia ROT-u. Jego doświadczenie i perfekcyjna znajomość tajemnic regionu wiele wniosła do dyskusji…

 

Kwiecień – Członkowie Stowarzyszenia, Gospodarstwa: „Pod Raczkiem” i „Stara chata u stóp Łysej Góry” stworzyli prawdziwie świętokrzyskie stoisko na Targach Agrotravel Kielce. Zachwytom gości towarzyszyła promocja produktów i oferty Gospodarstw.

 

Maj – „Jarmark Świętokrzyski” a w trakcie opowieści o atrakcjach i specyfice Świętokrzyskiego, degustacja specjałów kuchni regionalnej, słowem – promocja Naszego Regionu.

 

Czerwiec – Piknik Rodzinny w Baszowicach i wygrany konkurs na „Najlepszą Zalewajkę Świętokrzyską”! I…działalność charytatywna – zbiórka pieniędzy dla dwójki osieroconych dzieci z naszej gminy.

 

Sierpień –  podróż po wyróżnienie „Na Najlepszą Zalewajkę Świętokrzyską” do Huty Szklanej.

Dymarki Świętokrzyskie – Nasze specjały, stroje, rękodzieła, muzyka i tańce – prezentowaliśmy najlepiej jak potrafimy.

 

Wrzesień – Dożynki Powiatowe i „Wioska Agroturystyczna” – pomysł i realizacja? – członkowie ŚTA „Łysogóry” z pomocą 10 sołectw. Cała specyfika Gospodarstw oraz atrakcje jakie mają u siebie w całej krasie. Do tego pokaz starych rzemiosł związanych z rolnictwem, gospodarstwem domowym, z życiem na Naszej Ziemi. Były konkursy dla uczestników imprezy i swojskie jadło – to również My.

 

Październik – ŚTA „Łysogóry” we Włoszech.  Członkini Stowarzyszenia, M. Przemyska uczestniczyła w zorganizowanym przez Świętokrzyską Federację Agroturystyki Turystyki Wiejskiej wyjeździe do ziemi włoskiej. Co zobaczyła? – jak funkcjonują duże gospodarstwa rolne i agroturystyczne, specjalizujące się w produkcji serów, szynek parmeńskich, win no i jak wygląda endoturystyka w innych krajach – co podejrzała, tym się podzieliła.

 

Listopad –  Spotkanie Andrzejkowe z sołtysami i radnymi, podczas którego bawiliśmy się tradycyjnie, po świętokrzysku, ale też pracowaliśmy podsumowując sezon i efekty naszej współpracy.

 

W 2011 roku członkowie Towarzystwa „Łysogóry” podnosili swoją wiedzę i kwalifikacje w zakresie:

  • Produkt turystyczny jako szansa na podniesienie atrakcyjności gosp. Agroturystycznego
  • Tworzenie ekoturystyki
  • Tworzenie zagród edukacyjnych
  • Szlak Przygody
  • Pozyskiwanie środków finansowych na Małe Projekty i z innych instytucji na rozwój rolnictwa agroturystyki

Szkolenia te były organizowane przez: Świętokrzyskiej Federacji Agroturystyki  i Turystyki Wiejskiej, Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej z Łagowa, Starostwo Powiatowe.

 

Tegoroczne osiągnięcia członków stowarzyszenia:

  • Gospodarstwo agroturystyczne „Maja” zajęło II miejsce w konkursie „Na Najładniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne”
  • Gospodarstwo agroturystyczno-ekologiczne „Stara chata” zostało wpisane na listę członków sieci „Dziedzictwa Kulinarne Świętokrzyskie.