Aktualności rok 2013

Luty – Towarzystwo „Łysogóry zorganizowało w Świetlicy Środowiskowej w Nowej Słupi  zabawę ostatkową pt.”Zapusty w Nowej Słupi”. Zabawę uświetniły panie z Koła Gospodyń z Mirocic przedstawiając stare zwyczaje zapustowe tj. taniec na wysoki len, okadzanie kozy, taniec z pniem w tym dniu odwiedzili nas kolędnicy, a o północy dziad wygonił wszystkich do domu:). Zabawę poprowadził konferansjer Robert Piotrowski, a do tańca przygrywał zespół muzyczny. Wszyscy bawili się wyśmienicie.

Kwiecień – Targi Agrotravel a my jak zwykle na stoisku wraz z nowościami, kulturą, tradycja i obrzędami świętokrzyskimi.

Jarmark Świętokrzyski na Św. Krzyżu obchody uroczystości 600 lecia bitwy pod grunwaldem- stoisko przygotowane przez I.J Maliszewskich oraz W.D. Wójcików.

 

Maj – II Święto Ognia – nie można było znów nie zachwycić się tańcem strażniczek ogniska domowego. Piękne Westalki a w środku energia, moc, potęga! W sercach naszych, chyba też.

 

Czerwiec – 10 lecie Lgd-ów w Kielcach, nie mogło zabraknąć tam Stowarzyszenia , które wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury przygotowało występ pt. Świętokrzyskie sny.

 

Sierpień – Dymarki Świętokrzyskie i znów tłumy z okolic bliższych i dalszych, i turyści ze świata. Barbarzyńcy i Rzymianie starli się w boju – tradycyjnie i realnie.

 

Wrzesień – początek kolejnego pięciomiesięcznego projektu pt. „Wieczór Pielgrzyma” Rezultatem było powstanie spektaklu taneczno-teatralny pod tym samym tytułem. To olbrzymie doświadczenie dla ŚTA „Łysogóry”.

„Wieczór Pielgrzyma” był na Ogólnopolskim Konkursie Tańca w Kielcach.

Przedstawienie grane jest do dziś i ciągle gromko oklaskiwane.