Polskie „Święto Ognia”

Świętokrzyskie klimaty – czyli tam gdzie nie tylko czarownice harcują

Świętokrzyskie Towarzystwo Agroturystyki „Łysogóry” po raz drugi organizuje niecodzienną imprezę „Święto Ognia”. 2 maja br. na terenie Centrum Kulturowo – Archeologicznego w Nowej Słupi zbiorą się wszyscy zafascynowani ogniem i jego kultem. Odnowią się stare wierzenia o ogniu, o jego sakralnym charakterze i oczyszczająco – odnawiającej mocy. Tańca wokół płomieni też nie zabraknie.

W 2012 roku korzystając z bogactwa historycznego swojej małej ojczyzny (Nowa Słupia) Towarzystwo „Łysogóry” zorganizowało po raz pierwszy Święto Ognia. Za miejsce posłużyła wioska z okresu kultury przeworskiej odwzorcowana na podstawie badań archeologicznych – stałe miejsce spotkań tych, których fascynuje to co zbadane i niezbadane.
Frekwencja i zainteresowanie ze strony mieszkańców, turystów i mediów potwierdziło, że nasz ubiegłoroczny debiut się udał – mówi Jarosław Maliszewski, prezes TowarzystwaAgroturystyki „Łysogóry”. Przybliżyliśmy ludziom tajemniczą moc ognia i skupiliśmy ich w jego świętym kręgu a przy okazji stworzyliśmy konwencję pikniku archeologicznego. W tym roku również moc niespodzianek. Dziś powiem tylko, że obecność w Nowej Słupi 2 maja jest obowiązkowa – nie można nie być obecnym na swoim chrzcie – dodaje z tajemniczą miną pan Jarosław.
Czemu 2 maja ? Przełom kwietnia i maja to przesilenie słoneczne, w różnych kulturach przesilenie to wiąże się ze zwycięstwem światła nad ciemnością.
Region świętokrzyski jest silnie związany z kultem ognia poprzez przenikające się różne kultury celtyckie, rzymskie oraz kulturę przeworską mające wpływ na rozwój poczynając od starożytności po czasy plemion, aż do współczesności. Do dziś od 47 lat odbywają się pokazy wytopu żelaza metodą sprzed 2000 lat – słynne nie tylko w Polsce Dymarki.
Podczas otwarcia imprezy w 2012 roku wójt Nowej Słupi Wiesław Gałka podziękował prezesowi Maliszewskiemu za pomysł imprezy. – Święto to pokazuje, jaki jest cel nowego centrum – podkreślił. – Najważniejsze są Dymarki, pokazowy wytop żelaza, ale wszystko inne, co się z tym wiąże lub ma bliskie znaczenie, będzie tu realizowane.
„Łysogóry” umieją  zarazić archeologiczną pasją. Wiedzą dużo i mają inspiracje. Jak w tym roku zademonstrują ważną rolę ognia w życiu człowieka? Podobno uczestnicy mają mieć możliwość poznania technik rozniecania ognia, zobaczenia obrzędów związanych z kultem słońca i ognia: noc kupały czy beltajne. Ponad to w trakcie trwania imprezy prowadzone będą pokazy rzemiosł z okresu kultury przeworskiej oraz odbędzie się konkurs kulinarny na ognistą potrawę oraz przegląd teatrów ognia.

Stowarzyszenie Agroturystyczne Łysogóry działa na terenie gminy Nowa Słupia w woj. Świętokrzyskim od 2000 roku . Nasza organizacja została wyróżniona przez marszałka woj. Statuetką Wędrowca Świętokrzyskiego, docenił nas również minister sportu i turystyki odznaczając medalem za zasługi dla turystyki. Zajmujemy się nie tylko promocją ale również edukacją dorosłych i młodzieży celem uratowania od zapomnienia pra starych rzemiosł, obrzędów i kuchni regionalnej . Tereny które zamieszkujemy 2000 lat temu były największym zagłębiem wytopu żelaza w tak zwanych piecach kotlinkowych nazywanych również dymarkami.

Konkursy podczas Święta Ognia

Amatorski Teatr Ognia

Zaproszenie

Regulamin/Karta zgłoszeniowa

Ognista Potrawa

Zaproszenie/Regulamin/Karta zgłoszeniowa

Przedstawienia Kultu Ognia

Zaproszenie

Regulamin/Karta Zgłoszeniowa