Święto Ognia w Centrum Kulturowo-Archeologicznym

I Święto Ognia odbyło się w niedzielę, 8 lipca, na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi. Jego organizatorem było Świętokrzyskie Towarzystwo Agroturystyczne „Łysogóry” oraz Gmina Nowa Słupia.


Uroczystego otwarcia święta wspólnie z prezesem towarzystwa Jarosławem Maliszewskim dokonał wójt Nowej Słupi Wiesław Gałka. – Na tym terenie lub do niego przyległym przez 46 lat oglądaliśmy pokazowy wytop żelaza ogniem – powiedział. – Dzisiaj po raz pierwszy organizujemy Święto Ognia. Dziękuję prezesowi za pomysł i realizację imprezy. Święto świetnie pokazuje, jaki jest cel nowego centrum. Najważniejsze są dymarki, pokazowy wytop żelaza, ale wszystko inne, co się z tym wiąże lub ma bliskie znaczenie, też będzie mogło tu być realizowane.
Podczas otwarcia imprezy wójt Wiesław Gałka powitał wszystkich gości, radnych, sołtysów, strażaków, panie z Kół Gospodyń Wiejskich, młodzież.  Pogratulował też sukcesów Magdalenie Białek z Baszowic, mistrzyni Europy i świata w kulturystyce, która rozsławia gminę Nowa Słupia, powiat kielecki, województwo świętokrzyskie na arenach całego świata.
Prezes towarzystwa Jarosław Maliszewski podziękował Świętokrzyskiemu Stowarzyszeniu Dziedzictwa Przemysłowego, które pomogło pod względem merytorycznym i technicznym w organizacji imprezy. – Zorganizowaliśmy święto, by pokazać znaczenie naszego Centrum Kulturowo-Archeologicznego – podkreślił. – Ogień przemienia skałę, czyli rudę w żelazo. Za każdym razem odkrywana jest turystom ta tajemnica. Ogień towarzyszy człowiekowi od początku życia na ziemi.
Uczestników imprezy pozdrowił starosta kielecki Zdzisław Wrzałka. – Chcemy wspierać inicjatywy, które mają ciekawe pomysły, pokazują nasze tradycje, kulturę świętokrzyską – mówił między innymi o święcie ognia. – Przed chwilą zobaczyliśmy na scenie piękny folklor kielecki w wykonaniu młodych artystów, uczniów. Życzę wszystkim wspaniałej zabawy, najpiękniejszych wrażeń z tego miejsca.
Impreza w Nowej Słupi składała się z dwóch części. W pierwszej występowały grupy folklorystyczne: Wesołe Kumoszki, Chełmowianki, Koło Gospodyń Wiejskich z Mirocic, grupy młodzieżowe – Świętokrzyskie Diabliki z Rudek, Amatorski Teatr Młodzieżowy z Woli Jachowej, gimnazjaliści z Górna, uczniowie Szkolnego Teatru CDN z Woli Jachowej. Świetnie prezentowała się młoda wokalistka Weronika Kiciak z Nowej Słupi. Pracownicy Nadleśnictwa Łagów prowadzili quizy o zachowaniu bezpieczeństwa w lesie.
Sporym zainteresowaniem cieszył się konkurs na ognistą potrawę. – Pierwsze miejsce uzyskało KGW w Mirocicach, które zaprezentowało danie pod nazwą sekutnica – przedstawiała wyniki konkursu przewodnicząca komisji, instruktor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Joanna Karwacka. – Pomysłowość uczestników konkursu nie ograniczyła się tylko do oryginalnych nazw. Smaki też były ostre,  iście ogniste.
Dwa równorzędne drugie miejsca zajęły: KGW Modrzewianki za wilczą zupę, KGW Chełmowianki za świeży oddech czarownicy. Nagrody wręczali: starosta kielecki Zdzisław Wrzałka, wicestarosta Zenon Janus, członek Zarządu Powiatu Kieleckiego Bogdan Gierada, radna Danuta Żebrowska.
Druga część poświęcona była ogniu, jego znaczeniu w różnych wierzeniach, religiach, w różnych okresach historii. Na terenie piecowiska uczestnicy imprezy byli świadkami rozpalania prażaka żelaza, któremu towarzyszył komentarz historyczny. Potem w różnych miejscach Centrum Kulturowo-Archeologicznego rozpalano ogień różnymi metodami. Na scenie amfiteatru prezentowały się teatry amatorskie, które pokazywały obrzędy związane z ogniem. Piękne dziewczyny, które symbolizowały Westalki, pilnowały świętego ognia w świątyni Westy. Stowarzyszenie Pro Antica pokazało, jak starożytni Rzymianie komunikowali się na odległość za pomocą ognia. Sygnalizacja była możliwa przy ładnej, bezwietrznej pogodzie, maksymalny zasięg – około 500 m. świetnie prezentowało się widowisko w wykonaniu Teatru Ognia ENZONDA z Kielc. Z podziwem widzowie oglądali, jak jeden z aktorów wyrzucał z siebie ogniste kłęby.  
Goście imprezy: starosta kielecki Zdzisław Wrzałka, wicestarosta Zenon Janus, członek Zarządu Powiatu Kieleckiego Bogdan Gierada, radna powiatowa Danuta Żebrowska, wójtowie sąsiednich gmin: Łagowa – Małgorzata Orłowska-Masternak, Górna – Przemysław Łysak, nadleśniczy Nadleśnictwa Łagów Krzysztof Karst, przewodniczący Rady Gminy w Nowej Słupi Sylwester Kozłowski, wiceprzewodniczący – Henryk Gąsior, Ryszard Karpiński, radni – Anna Janus, Jadwiga Kot, Halina Misiurska, Ewa Pastuszyńska, Jan Czaja, Robert Klefas, Przemysław Stelmaszczyk.    
 Sponsorzy: Nadleśnictwo Łagów, radni gminy Nowa Słupia, Bank Spółdzielczy w Ostrowcu Świętokrzyskim, filia w Nowej Słupi, Lucjan Pietrzczyk, Danuta Żebrowska. Szczególne podziękowania organizatorzy składają : radnej Jadwidze  Kot, dyrekcji Wojewódzkiego Domu Kultury za udostępnienie nagłośnienia, Kieleckiemu Teatrowi Tańca za wypożyczenie strojów, XIV Legionowi Rzymskiemu z Lublina – Stowarzyszeniu Pro Antica, Świętokrzyskiemu Stowarzyszeniu Dziedzictwa Przemysłowego, Robertowi Piotrowskiemu, Fundacji Promocji Kultury Antycznej, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Rudkach oraz pracownikom Urzędu Gminy w Nowej Słupi za wszechstronną pomoc przy organizacji imprezy. Za patronat TVP Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z I Święta Ognia w Nowej Słupi.